CyprusBites

Mer bleue restaurant · Livadia

Mer bleue restaurant, Speisekarte und Preise

Die Speisekarte, wie das Lokal sie pflegt, mit Preisen. Direkt von hier zum Abholen bestellen oder einen Tisch reservieren.

Tisch anfragen Zum Abholen bestellen Zurück zum Lokal

Die Speisekarte

136 Gerichte

Dips und Brot

  • Cyprus Dips Platter €12.00 Tahini, spicy cheese, houmous, tzatziki and aubergine, with pitta.
  • Houmous €4.00
  • Homemade Tzatziki €4.00
  • Homemade Tahini €4.00
  • Homemade Spicy Cheese €5.00
  • Homemade Aubergine Dip €5.00
  • Homemade Fava €5.00 Yellow split-pea purée with caramelised onion.
  • Homemade White Tarama €6.00
  • Homemade Tarama €6.00

Vorspeisen und Mezedes

  • Marinated Calamari €12.00
  • Marinated Gavros (Anchovy) Fillet €10.00
  • Grilled Halloumi (2) €5.00 With fresh tomato and pitta. Extra piece +€2.50.
  • Spiced-Up Halloumi (2) €8.00 Fried halloumi, spicy cherry-tomato jam, green salad. Extra piece +€4.
  • Garlic Mushrooms €9.00 Mushrooms in a creamy garlic sauce.
  • Sea Red Scallops €16.00 Sautéed with onion, garlic and herbs, flamed with ouzo.
  • Fish Soufflé €7.00
  • Baby Prawns €10.00
  • Whitebait €12.00
  • Picarel €14.00
  • Anchovy €12.00
  • Fish Meze €64.00 Serves 2 · x3 €96 · x4 €128. Village salad, dips, fried baby prawns, whitebait, mussels & prawns in garlic, baby calamari, fish soufflé, fish of the day, octopus, tuna stifado and grilled tsipoura with chips.
  • Ocean Meze €68.00 Serves 2 · x3 €102 · x4 €136. Village salad, dips, fried baby prawns, marinated anchovy & calamari, prawns & mussels in garlic, baby calamari, fish soufflé, octopus, grilled calamari, cuttlefish, tuna stifado and seabass with chips.
  • Seafood Platter €50.00 For two — 8 grilled prawns, 4 grilled mussels with garlic mayo, 6 baby calamari, a grilled sea bream and chips.
  • Fisherman's Basket €58.00 For two — 2 fried red mullet, sea bass, 2 octopus legs, grilled squid, 4 prawns and chips.
  • Combi Platter €58.00 For two — 4 red mullet, 4 goppa, octopus, 6 baby calamari, 4 prawns and chips.

Suppen

  • Fish Soup €9.00 Fresh fish with carrots, potato and parsley.
  • Brodetto Soup €13.00 Sea bream fillet in a tomato and onion fish broth.
  • Chickpea Soup €7.00 With spinach.

Salate

  • Village Salad €10.00 Green salad, tomato, cucumber, green olives, feta and oregano, oil & vinegar.
  • Original Greek Salad €14.00 Tomatoes, cucumber, green peppers, onion, olives and feta with oregano.
  • Ocean Salad €18.00 Leaves with mussels, prawns, octopus, baby calamari and cherry tomatoes, balsamic.
  • Chicken & Avocado Salad €16.00 Grilled chicken, avocado and cherry tomatoes, mustard dressing. Without chicken €14 (V).
  • Rice Salad €17.00 Rice, broccoli, coriander, mint, onion, pistachios and avocado, tahini dressing.
  • Sashimi Salad €18.00 Leaves with raw salmon, tuna and seabass, avocado, tsukuri jyouyu dressing.
  • Burrata Salad €18.00 Rocket and greens, cherry tomatoes, basil pesto, burrata, tomato jam, balsamic.
  • Stilton Cheese Salad €18.00 Stilton-cranberry cheese, avocado, walnuts, strawberries (in season), honey-mustard.

Fleisch

  • Pepper Steak €38.00 240g Australian beef fillet in black-pepper sauce, mash and vegetables.
  • Diane Steak €38.00 240g beef fillet in onion-mushroom sauce, mash and vegetables.
  • Grilled Fillet Steak €36.00 240g Australian fillet, sweet-potato purée, grilled vegetables, béarnaise.
  • Grilled Rib-Eye Fillet €40.00 300g Argentinian Black Angus, sweet-potato purée, grilled vegetables, béarnaise.
  • Mushroom & Spinach Risotto €18.00 Mushrooms, onion and spinach in a creamy rice.
  • Mushroom Chicken €19.00 Chicken fillet in a creamy mushroom sauce, basmati rice and vegetables.
  • Jack Daniel's Pork Chop €20.00 550g grilled pork chop with Jack Daniel's sauce and mashed potato.
  • Grilled Pork Chop €18.00 550g with hand-cut chips and grilled vegetables.

Meeresfrüchte und Fisch

  • Kaki — Fine de Claire Oysters €5.00 From France. 6 for €28 · 12 for €56., each
  • Ise-Ebi — Live Sashimi Lobster €120.00 Canadian, priced by weight., /kg
  • Fuerudai — Premium Red Bream (Fagri) €12.00
  • Kanpachi — Amberjack (Magiatiko) €12.00 Yuzu kosho sauce.
  • Sake — Salmon €10.00 Shoyu sauce.
  • Suzuki — Sea Bass (Lavraki) €8.00 Lime-ginger sauce.
  • Catch of the Day Sashimi €84.00 Priced by weight., /kg
  • Himeji — Red Mullet Aburi (Barbouni) €12.00 Torched, with miso mayo and ginger.
  • Iwashi — Sardines, shime style €8.00 Marinated in rice vinegar.
  • Maguro — Tuna €10.00 Ponzu sauce.
  • Hotate — Scallops €8.00 Tataki sauce.
  • Maguro Tuna Tataki €16.00 Sesame seeds and sesame sauce.
  • Sake Salmon Tartare €16.00 Orange, avocado, ginger, coriander, onion and citrus dressing.
  • Suzuki Sea Bass Ceviche €16.00 Raw sea bass marinated in lime and orange.
  • Tai Sea Bream Carpaccio €16.00 Oil and lemon, red peppers, cilantro, capers and onion.
  • Hotate Scallops Tataki €16.00 Tataki sauce.
  • Maguro Tuna Tartare €16.00 Orange, avocado, ginger, coriander, onion and citrus dressing.
  • Himeji Red Mullet Ceviche €18.00 Mango, pomegranate, chives, chilli-lime, olive oil & lemon.
  • Fuerudai Red Bream Uzukuri €18.00 Thinly sliced red bream with sesame and kosho sauce.
  • Fuerudai — Premium Red Bream €12.00 Lime and ginger sauce.
  • Sake — Salmon €10.00 Shoyu sauce.
  • Iwashi — Sardines €10.00 Marinated fillets with grated ginger and chives.
  • Himeji — Red Mullet Aburi €12.00 Torched, with miso mayo.
  • Maguro — Tuna €10.00 Ponzu sauce.
  • Unagi — Eel €12.00 Kabayaki sauce.
  • Aegean Gold Roll €18.00 Lavraki tartare, cucumber and chives, topped with torched lavraki, tobiko, truffle-lemon miso and lime-ginger.
  • Coral Fusion €16.00 Prawn tempura, cream cheese and avocado, topped with strawberries and green masago, unagi & mango sauce.
  • Red Sea Roll €18.00 Tuna, cucumber and avocado, topped with fagri, truffle-lemon miso, tobiko and eel sauce.
  • Crispy Calamari Roll €16.00 Fried calamari and avocado, topped with chives, panko, tobiko and red peppers, eel and miso-honey sauce.
  • Sargos White Bream Carpaccio Roll €18.00 Mango, cucumber and capers, topped with white bream, tobiko and truffle oil, yuzu dressing.
  • Truffle Red Mullet Aburi €18.00 Avocado, chives tempura, carrots and capers, torched red mullet, truffle oil, black sesame, miso mayo and lime-ginger.
  • Halloumi Tempura Roll €16.00 Halloumi tempura and figs, topped with aburi fangri, tobiko and mango sauce.
  • California Roll €12.00 Surimi crab, avocado and cucumber, tobiko, spicy mayo and teriyaki.
  • Dragon €16.00 Prawn tempura, cream cheese, unagi and cucumber, avocado, wasabi mayo, tobiko, unagi sauce and spicy mayo.
  • Crunchy Philadelphia €14.00 Smoked salmon, cream cheese and cucumber, black sesame, tempura flakes, spicy mayo and eel sauce.
  • Samurai €16.00 Spicy tuna and avocado, topped with salmon and jalapeño, sriracha, tempura flakes and eel sauce.
  • Tiger €15.00 Tempura prawns, cream cheese, cucumber and mayo, tobiko, torched prawn, spicy mayo and teriyaki.
  • Ichigo Tempura €14.00 Strawberries, tempura flakes and cream cheese, sesame, unagi and mango sauce, mayo.
  • Zenith Roll €15.00 Salmon, mango and cucumber, avocado, orange tobiko, mango and eel sauce.
  • Salmon Hosomaki (6 pcs) €12.00 Fresh salmon with spicy mayo and masago.
  • Rainbow €17.00 Prawns, mayo and cucumber, topped with tuna, salmon and avocado, tobiko, spicy mayo and unagi sauce.
  • Volcano €17.00 Spicy surimi, cream cheese, cucumber and avocado, topped with scallops and salmon tartare, sriracha, tobiko and unagi sauce.
  • Forest Roll €14.00 Shiitake mushrooms, cucumber, avocado and tobiko, truffle oil, teriyaki and tempura flakes.
  • Nigiri Combination (10 pcs) €20.00 2 tuna, 2 salmon, 2 prawns, 2 sea bass, 2 unagi.
  • Platter of 16 €32.00 8 tiger roll, 4 unagi nigiri, 4 salmon sashimi.
  • Platter of 36 €72.00 8 rainbow roll, 8 salmon maki, sashimi of tuna, salmon, unagi and sea bass, plus tuna, prawn, salmon and sea bass nigiri.
  • Sashimi Combination (14 pcs) €28.00 3 salmon, 3 tuna, 3 sea bass, 3 prawns, 2 unagi.
  • Aegean Symphony Platter (24 pcs) €72.00 4 red mullet nigiri, 4 fagri nigiri, 4 magiatiko sashimi, 4 sea bass sashimi and 8 Aegean Gold roll.
  • Baby Calamari, grilled or fried €19.00 With chips (~300g portion). €55/kg from the display.
  • Big Calamari, grilled or fried €20.00 With chips (~350g portion). €55/kg from the display.
  • Octopus on the Grill €22.00 With fava and chips (~400g).
  • Grilled Tsipoura (Sea Bream) €19.00 Whole ~400g, lemon-oil and parsley. €50/kg.
  • Grilled Lavraki (Sea Bass) €20.00 Whole ~400g, on a hot stone, lemon-oil. €50/kg.
  • Sardines €17.00 ~350g, mustard-lemon dressing on tomatoes and herbs. €50/kg.
  • Goppa (Boque) €17.00 Whole ~350g, grilled or fried. €50/kg.
  • Red Mullet €22.00 Whole ~310g, grilled or fried. €78/kg.
  • Kourkounes €22.00 €70/kg.
  • Grilled Red Snapper €78.00 Priced by weight from the display., /kg
  • Grouper, grilled or steamed €78.00 Priced by weight from the display., /kg
  • Sweet & Sour Cod Fillet €20.00 220g deep-fried with glazed vegetables in sweet & sour sauce, chips.
  • Cod in Batter €18.00 220g in batter with hand-cut chips and tartare sauce.
  • Grilled Salmon €22.00 240g on grilled vegetables with sweet-potato purée.
  • Grilled Prawns (6) €20.00 Served with rice.
  • Hot & Garlic Prawns (6) €22.00 King prawns in a mild butter-chilli-garlic sauce, with rice.
  • Garlic Prawns (6) €22.00 King prawns in a butter-garlic sauce, with rice.
  • Saganaki Prawns (6) €22.00 Flamed with ouzo, tomato and feta, with rice.
  • Prawns Curry Risotto €22.00 Mild curry with pineapple and vegetables, served in half a pineapple. Without prawns €18 (V).
  • Mussels, Creamy Garlic €20.00 Per 500g.
  • Mussels Steamed in White Wine €20.00 Per 500g.
  • Midopilafo (Mussel Risotto) €20.00 Spinach risotto with mussels steamed in wine, tomato, onion and parsley. Per 500g.
  • Fine de Claire Oysters, raw €5.00 6 for €28 · 12 for €56., each
  • Lobster Linguine €120.00 Fresh lobster in a tomato-fish sauce with linguine. Priced by weight., /kg

Pasta

  • Seafood Spaghetti €22.00 Octopus, prawns, mussels and calamari in a tomato-seafood sauce.
  • Garidomakaronada (Prawn Linguine) €22.00 Prawns in a tomato-fish sauce.
  • Feta & Spinach Penne €16.00 Penne in a creamy feta and spinach sauce.
  • Chicken Penne €18.00 Chicken, onion, mushrooms, parsley and cream. Without chicken €14 (V).

Beilagen

  • Side Chips €6.00
  • Mashed Potato €4.00
  • Boiled Vegetables €4.00
  • Yoghurt €4.00
  • Basmati Rice €4.00
  • Sweet Potato Purée €4.00
  • Side Salad €4.00

Für Kinder

  • Breaded Chicken Strips €7.00 Three strips with chips, tomato and cucumber.
  • Calamari Rings €7.00 With chips, tomato and cucumber.

Spezialitäten

  • Garlic Tuna €24.00 240g grilled tuna loin with a butter-garlic glaze on leaves, with rice.
  • Tsipoura Fillet (Sea Bream) €22.00 On leaves with rice and honey-ginger-mustard dressing.
  • Hot & Sour Baby Calamari €22.00 Glazed vegetables in chilli sweet & sour sauce, with mashed potato.
  • Plaki (Sea Bream) €24.00 Roasted fillet with tomato, onion, courgette and potatoes.
  • Lavraki Mediterranean (Sea Bass) €24.00 Whole, baked in foil with onion, tomato and olives, sweet-potato purée.
  • Salmon Champagne €24.00 240g poached salmon in a creamy champagne sauce, rice and steamed vegetables.
  • Sea Bass Fillet Fricassée €24.00 Sea bass stew with greens and rice.

Vom Lokal gepflegt. Zuletzt aktualisiert am 13 Aug 2026.